Para Piyasaları

Amerika-İran çatışması altın, Yen, Fran gibi güvenli limanların değerini artırıyor

Kriz dönemlerinde yatırımcılar riskli yatırım araçlarından çıkıp Yen, İsviçre Frankı, dolar ve altına yönelir. Bu krizde de aynısı oluyor. İran’ın Irak’taki Amerikan üslerini vurması sonrasındaki ilk dakikalarda kriz dönemlerinin güvenli limanları olan Yen ve altın değer kazanırken petrolün fiyatında da yüzde 5’lik bir zıplama yaşandı.

Ama saldırıdan önce, Amerika’nın İranlı general Kasım Süleymani’yi öldürmesi ve sonrasında Yen dolar karşısında son 3 ayın en yüksek seviyesine yükselmişti.

İsviçre Frankı da Euro karşısında son 4 ayın en yüksek seviyesini görmüştü.

Altın da hafta başı son 7 yılın en yüksek seviyesine yükseldi. 

Bu arada “güvenlik liman” yatırım aracı olma yolunda önemli mesafe kat eden Bitcoin da değer kazanıyor. Bitcoin, hafta başında son iki haftanın en yüksek seviyesi olan 7.580 doları gördü…

Bir paranın veya yatırım aracının “güvenli liman” olarak değerlendirilebilmesi için piyasalardaki çalkantı dönemlerinde değerini koruyabiliyor olması lazım. Yatırımcı olsun olmasın insanlar piyasalardaki çalkantı dönemlerinde elde avuçta olanı koruma güdüsüyle hareket ediyor. Bu dönemlerde riskli varlıklardan uzaklaşıp altın, Yen gibi çok kazandırmayan ama eldekini koruyan alternatiflere yöneliyorlar. Talep arttığı için haliyle “güvenli liman” olarak görülen varlıkların değeri artıyor.

Altının güvenli liman olarak görülmesinde arzının sınırlı olması, kağıt para gibi çoğaltılamamasının, dolayısıyla enflasyona karşı korunaklı olmasının da payı büyük. Savaş, buhran gibi büyük kriz dönemlerinde altın değerini hep korudu. Yakın dönemde 11 Eylül saldırıları ve 2009-2009 Krizi dönemlerinde de altın çalkantıdan etkilenmedi.

Kriz dönemlerinde talep gören araçlardan biri de, Amerikan tahvilleri. Amerikan devletine bir şey olmayacağı düşüncesi, onun çıkardığı tahvillerin de güvenli görülmesini sağlıyor.

İsviçre Frankı’nın güvenli liman özelliği, bu ülke ekonomisinin güvenilirliğinden kaynaklanıyor. İsviçre’nin bankacılık sistemi hepimizin malumu… Ama sadece bankaları değil İsviçre’nin makro ekonomik dengeleri de sağlam. İşsizlik yok denecek kadar az, dış ticaret açığı yok. AB’ye üye olmaması da İsviçre’yi siyasi çalkantılardan korunaklı kılıyor.

Amerikan doları da, güvenli limanlardan biri. Doların dünyanın rezerv parası olması bunun nedenlerinden biri. Uluslararası bankaların kendi aralarındaki işlemlerin büyük oranda dolar üzerinden yapılması da bunda etkili. Tabii Amerikan ekonomisinin gücünü unutmayalım…