Para Piyasaları

İran’ın Irak’taki Amerikan üslerini vurmasının piyasalara etkisi

İran’ın Irak’taki Amerikan üslerini vurması sonrasında Asya piyasaları sert düştü. Kriz dönemlerinin güvenli limanları olan Yen ve altın değer kazanırken petrolün fiyatında da yüzde 5’lik bir zıplama yaşandı.

İran gece 01:30’da kendi topraklarından fırlattığı füzelerle Irak’ta Amerikan askerlerinin konuşlu bulunduğu El-Esad (Al-Asad) üssü ile Kürt Bölgesi’ndeki Erbil’de bulunan bir başka üssü hedef aldı.

Irak’ta 5 bin Amerikan askeri bulunuyor. İran’ın hedef aldığı Erbil’de Amerikan askerlerinin yanı sıra 115 Alman askeri de var. Almanya, askerlerinin saldırıdan etkilenmediğini duyurdu.

Trump Twitter’dan saldırının sonuçlarıyla ilgili bir açıklamayı yakında yapacaklarını duyurdu ve “Her şey iyi” dedi. (“All is well.”)

TÜKETİCİ NE YAPMALI?

Kriz dönemlerinde yatırımcılar riskli yatırım araçlarından çıkıp Yen, İsviçre Frankı, dolar ve altına yönelir. Bu krizde de aynı eğilimin piyasalara yön vereceğini söylemek kehanet olmaz.

Tüketicinin riskli yatırım araçlarında uzak durması, varsa güvenli limanlardaki pozisyonlarını koruması, buralarda yatırımı yoksa, eğer birikimi varsa riski dağıtma stratejisiyle bir miktar yatırım yapması doğru olur.

PİYASALARDA BUNDAN SONRA NE OLUR?

Hong Kong bankası Union Bancaire Priveeden Anthony Chan, şu anda büyük bir belirsizliğin bulunduğunu belirterek, piyasaların saldırının bir savaşa yol açıp açmayacağını görmek isteyeceğini belirtti ve kısa vadede yatıım araçlarının performansına bu belirsizliğin yön vereceğini belirtti.

GÜNDEMDEKİ SORU: IRAK’IN PETROL ÜRETİMİ NASIL ETKİLENECEK

Japon Sumimota Mitsui Varlık Yönetimi’nden Masayuki Kichikawa ise Reuters’a şunları söyledi: “Trump bunu Amerikan başkanlık seçimi için yapıyor. Görünen o ki, yanlış hesap yaptı. İran da paramiliter güçlerin Irak’taki Amerikan üssünü kuşatması sırasında yanlış hesap yapmıştı…

İran ekonomisi Amerikan yaptırımları nedeniyle kötü durumda. Amerika ile direkt savaşı göze alamaz.

İki tarafın da durumu kontrol altında tutmak için gerekçeleri var. Önümüzdeki süreçte Irak’ın petrol üretiminin gelişmelerden nasıl etkileneceği, İran ile İsrail arasında neler olacağı ve insan zayiatının seviyesi yakından izlenecek. Umarım önümüzeki iki-üç hafta içinüe iki taraf da durumu en azından kortrol altına almak için girişimde bulunur.”