Gıda

“Nutella helal mi?” tartışmasında yapılan açıklamalar

Nutella, ürünlerinin helal olup olmadığıyla ilgili sorduğu soruya verdiği yanıtla gündem oldu. Bir tüketicinin Twitter’dan sorduğu “Nutella helal mi?” sorusuna verilen “Hayır, helal değil” yanıtı sonrası şirket ikinci bir açıklama yaparak ilk mesajını yalanladı. Nutella açıklamasında tüm dünyadaki ürünlerinin helal olduğunu ve fabrikalarının yüzde 90’ından fazlasının helal sertifikalı olduğunu belirtti.

Habertürk’ün haberine göre İtalyan Ferrero tarafından üretilen ünlü çikolatalı fındık kreması Nutella’nın sosyal medya hesabında verilen çelişkili yanıtlar nedeniyle ürünle ilgili “helal mi değil mi?” tartışması başladı.

Müslüman bir tüketici Nutella’nın ABD hesabına “Ürünleriniz helal mi?” sorusunu yöneltti. Nutella’dan gelen “Hayır helal değil.” cevabı binlerce kişiyi şoke etti.

Twitter üzerinden başlayan ve gündem olan tartışma sonrası firma, gelen tepkiler sonrası ikinci bir açıklama daha yaptı.

Dünya genelinde satılan tüm Nutella ürünlerinin helal tüketime uygun olduğu belirtilirken, üretim tesislerinin yüzde 90’ından fazlasının helal sertifikasına sahip olduğu ve kalan fabrikaların da sertifikalandırma sürecinde olduğu ifade edildi. Nutella’nın açıklamasında, “Önceki tivitimizde yaptığımız hatadan dolayı özür dileriz.” denildi.

Nutella Türkiye ise konuyla ilgili bir açıklama yaparak “Türkiye’de üretilen ve dağıtılan Nutella ürünlerinin uluslararası akredite ve tanınmış bir helal belgelendirme kuruluşu olan Helal Trust (NIHT) tarafından helal sertifikasına sahip olduğunu belirtmek isteriz.” ifadeleri kullanıldı. Nutella’dan yapılan açıklamada, aşağıda belirtilen ürünlerin hiçbirinin nutella ürünlerinde bulunmadığının altı çizildi

– Domuz/domuz eti ve bunlardan üretilen ürünler.

– İslami usuller uyulmadan kesilen hayvan veya kesimden önce ölen hayvanlar.

– Etçil hayvanlar, avlanmış kuşlar ve dışarı kulağı olmayan kara hayvanları.

– Kan ve kandan yapılmış ürünler.

– Şarap, etil alkol ve ispirto, alkol ve tüm sarhoşluk veren maddeler.

– Yukarıda tarif edilen ürünlerin herhangi biriyle temas eden ürünler.