Para Piyasaları

Ticaret anlaşmasının sözü bile doları vurdu

Amerika ile Çin arasında uzun zamandır beklenen ticaret anlaşmasının ufukta belirmesi doların dünya paraları karşısında değer kaybetmesine neden oldu. Ticaret anlaşması, yatırımcıların risk iştahını artırıyor ve başta dolar, “güvenli liman”lara olan talebi azaltıyor.

Doları 6 güçlü para birimi karşısında izleyen Dolar Endeksi, haftanın son günü yüzde 0.49 düştü. Dolar Euro’ya karşı da yüzde 0.72 değer yitirerek $1.1175’e indi.

Doların Yen karşısındaki değeri ise değişmedi ve 109.41’de kaldı. Dolar İsviçre Frankı karşısında ise yüzde 0.66 değer yitirdi ve $0.9740’a indi.

Ekonomisi Çin’e yapılan ihracata bağımlı olan Avustralya’nın para birimi de ticaret anlaşması haberleri ile ABD doları karşısında yüzde 0.47 değer kazandı ve $0.6977’ye çıktı.

TL ise dolar karşısında negatif ayrışmasını sürdürüyor. Hafta sonu dolar TL karşısında 5.95’in üzerinde seyrediyor.

TÜKETİCİ.İNFO DEĞERLENDİRMESİ: TÜKETİCİ NE YAPMALI?

Dolar dünya paraları karşısında değer kaybederken içeride değer kazanması, TL’den uzak durmak gerektiği anlamına mı geliyor? Tüketici açısından birikimini hangi para biriminde tutmak gerektiğini düşünürken bakılması gereken ilk gösterge elbette mevduat faizi. Bankalar şu anda enflasyonun altında, yüzde 10’lar civarında faiz veriyor. Bu da birikimin enflasyon karşısında azar azar da olsa değer yitirmesine yol açıyor.

Diğer yandan resmi enflasyonun doğru olup olmadığı da tartışmalı. Birçok uzman enflasyonun gerçekte çok daha yüksek olduğunu öne sürüyor. Bu kaygı, vatandaşların dolar-euro’ya yönelmesine yol açıyor. Enflasyon ile ilgili kuşkular giderilmedikçe ve/veya bankaların faizi yükselmedikçe birikimi dövizde değerlendirmek doğru görününüyor.